Výhercovia

Nájdete nás

Staškovské noviny si môžete kúpiť v PNS oproti obecnému úradu a vo všetkých potravinách na Staškove a Olešnej.

 

Rozhovory

Rozhovor s Ing. Ladislavom Šimčiskom

Hneď prvý deň po víťazných voľbách  napadlo veľa snehu, berieš to ako istú symboliku, že ťa vo funkcii čaká hneď od začiatku tvrdá práca?
To sa mi stalo už druhý krát. Hneď prvý deň zastupovania starostu 1. septembra výrazne stúpli vody, riešil som situáciu a teraz znova voda, ale v inom skupenstve. Počítal som s tým už včera. Zistil som si totiž predpoveď SHMÚ na internete a stroje už od štvrtej rána pracovali. Určite chcem čo najskôr zabezpečiť aj prídavné zariadenie na posyp za traktorom, hlavne pre tie oblasti, kde sa posypový voz nedostane.


Zvíťazil si presvedčivo. Aké sú tvoje prvé dojmy?
Prekvapilo ma, že s takým veľkým náskokom. Chcem úprimne poďakovať občanom za dôveru. V prvom rade to beriem ako záväzok a obrovské očakávanie odo mňa. Na jednej strane ma to veľmi teší, na druhej strane ma to zaväzuje, aby som ľudí nesklamal. Keď už sa rozhodli, treba ich presvedčiť, že sa rozhodli dobre a to ide len prácou.

Po 20 rokoch má Staškov nového starostu. V čom by mala byť táto zmena najvýraznejšia?
Už aj tým, že som iný človek. To prvé, s čím by som chcel začať, je hovoriť ľuďom pravdu, lebo moja životná skúsenosť je taká, že keď človek nehovorí pravdu, vždy ho to dobehne.

Mám to chápať, že doposiaľ tomu z pohľadu vedenia obce tak nebolo?
Mám v povahe komunikovať slušne, ale nie ľúbivo. Ako bývalý poslanec si dovolím povedať, že sa nám nie vždy hovorila pravda. Ešte som nestretol poslanca, ktorý by chcel robiť programovo obci zle. Preto som sa ani nebál, akí poslanci zasadnú do zastupiteľstva. Keď sa hovorí poslancom pravda, komunikuje sa s nimi a vysvetľuje, som presvedčený, že sa  dokážu presadiť správne veci. Práve preto, že tá dôvera poslancov v starostu v minulom období bola naštrbená a neskôr sa prakticky vytratila, neprešli bohužiaľ aj niektoré prospešné a dobré projekty pre obec.

Čo za obdobie štyroch rokov tvojho pôsobenia vo funkcii zástupcu starostu považuješ za svoj úspech a čo za neúspech?
Ako stavbár som bol starostovi nápomocný, pokiaľ som bol požiadaný a snažil som sa pomôcť pri zmluvách aj v teréne. Mrzí ma to, že sme nedokázali zrealizovať projekt centra obce. Nepreniesli sme sa cez premrštenú výšku za projektovú dokumentáciu. Nebola ochota ju znížiť a zrejme sme tým o pomoc z európskych fondov, na rozdiel od iných obcí, definitívne prišli.

Čo považuješ za najväčší prešľap svojho predchodcu?
Nevyjadroval by som sa k prešlapom, skôr o štýle práce svojho predchodcu. Predovšetkým nefungovala seriózna komunikácia s poslancami a ani so mnou ako so zástupcom. Vrcholom boli samozrejme problematické zmluvy týkajúce sa rodného domu Jozefa Kronera a asfaltovania ciest a veľmi nemilo som bol prekvapený zo zanedbaného stavu vodného hospodárstva.

Kandidoval si za stranu Smer  SD. Bude mať táto nominácia vplyv na tvoje rozhodovanie v úrade?
Ak áno, tak len pozitívny a to v presadzovaní záujmov obce. Prijal som ponuku bez akýchkoľvek podmienok, takže žiaden stranícky nátlak neočakávam a rozhodovať sa budem autonómne.

V minulom volebnom období zahlcoval zasadnutia obecného zastupiteľstva spor starého a nového vedenia základnej školy. Neobávaš sa, že bude pokračovať?
Verím, že správnou komunikáciou starostu s poslaneckým zborom a vedením školy nebude k žiadnym nezhodám dochádzať.

Tým, že bývalý starosta Ján Dodek dostal od voličov pomerne silný poslanecký mandát, môže k iskreniu dochádzať aj medzi vami ...
Nevidím dôvod na spory, pokiaľ sa budeme venovať práci a budeme pozerať dopredu.
Predsa sa len nedá vyhnúť doriešeniu problematických káuz, preberáš predsa zodpovednosť.
Zastupiteľstvo bude tieto témy určite  riešiť. V horšej pozícii sa však nachádza Ján Dodek. Bude musieť priamo reagovať. Ja svojimi krokmi nebudem dávať bývalému starostovi príležitosť na spochybnenia vlastných rozhodnutí, ktoré by boli v rozpore so záujmom Staškova. Znova však opakujem, že nebudem mať problém komunikovať s nikým, teda ani s bývalým starostom.

Predstavil si pred voľbami veľmi ambiciózny program. Trúfaš si ho naplniť?
Dúfam, že áno, neviem však, či sa všetko podarí za štyri roky.

Čo z toho je prioritou?
Keď mám vybrať tri, tak to je centrum obce, vrátane parkoviska pred Parkom Jána Pavla II. a Matky Terezy, chodníky okolo hlavnej cesty a potom sú to komunikácie, ktoré trápia všetkých ľudí. Treba dobudovať postupne všetky cesty do takého stavu, aby sa zbytočne nemíňali peniaze na ich každoročnú nákladnú údržbu a zasypávanie dier.

Toľko očakávanú úpravu plochy pred domom smútku ale v programe nemáš?
To je pravda, ale urobíme to v rámci rekonštrukcie centra obce.

Koho budeš menovať svojim zástupcom?
Mám svoju predstavu, ale ešte som o tom s tým človekom nekomunikoval. Musí však byť schopný v čase dovolenky, prípadne práceneschopnosti plnohodnotne zastupovať úrad starostu.

Plánuješ obsadiť funkciu prednostu, prípadne urobiť z pohľadu personálneho obsadenia nejaké zmeny, resp. presuny kompetencií?
V otázke prednostu mám jasno. Myslím si, že pre Staškov nie je potrebný. Skôr treba riešiť koordinátora pre efektívne fungovanie pracovnej skupiny nezamestnaných. Čo sa týka úradu a pracovných náplní chcem v prvom rade optimalizovať a zefektívniť informačný systém. Nutnosť personálnych zmien, prípadne úprava pracovných náplní sa bude odvíjať následne.

Kedy zvoláš zastupiteľstvo?
Potrebujem ho zvolať čím skôr, pravdepodobne na 10. decembra, lebo mám na stole veľa vecí na riešenie. Už to prvé zasadnutie nebude len o volení komisií a skladaní sľubu, ale musí byť pracovné.