Výhercovia

Nájdete nás

Staškovské noviny si môžete kúpiť v PNS oproti obecnému úradu a vo všetkých potravinách na Staškove a Olešnej.

 

Rozhovory

Rozhovor s Irenou Belohorskou

Vaše vystúpenie na Deň matiek bolo pekné, emotívne a pre účastníkov osláv prekvapením. Škoda však, že bolo súčasťou predvolebnej kampane do Europarlamentu...
Som rada, že ste si všimli moje vystúpenie a tiež, že mám vďaka ukončeniu mandátu čas aj na stretnutie s občanmi. Je to vec, ktorá by nemala byť prekvapením. Ak po voľbách poslanec začne svoju prácu, musí pracovať a na chvíľu zabudnúť, že sú aj oslavy a sviatky. Ani poľnohospodár nemá dožinky pred zberom úrody. Pracovala som tisíc kilometrov od vlasti, od pondelku do piatku a veľakrát, keď som bola na zahraničnej misii, to boli aj soboty a nedele.

Ukončila som svoj mandát a ak si pozriete www.irenabelohorska.sk, môžem preukázať, že som sa snažila dôveru voličov vyvážiť prácou. Preto tento čas, ktorý mám do volieb, chcem využiť a osloviť ľudí, aby mi opäť dali svoj hlas. Je krásne, ak toto oslovenie môžem urobiť pri príležitosti takého sviatku ako je Deň matiek. Pre mňa mama bola istota, milota, láskavosť, radosť, dôvera. A len keď stratíte mamu, zistíte, že to bol jediný človek, ktorý nič nechcel, len moje dobro a úspech. Možno mi neveríte, ale každú nedeľu ráno chodím na cintorín a trvá to už dvadsať rokov. Nechce sa veriť, že je to taký dlhý čas. Stále pociťujem dlh a nevypovedané veci.

Pre našich ľudí sa zdá Brusel ďaleko a s priveľkou koncentráciou moci. Čo ich má presvedčiť, že ich hlas je dôležitý?
Možno by o dôležitosti Bruselu mali viac hovoriť média. My sa v prvom rade staráme, aby potraviny, ktoré kúpime v obchode, boli zdravé, aby neobsahovali kancerogény, aby deti na Slovensku mali tie isté možnosti na štúdium ako deti v Nemecku. Aby zdravotné sestry neutekali za prácou tam, kde ich lepšie platia, kde si ich prácu viacej vážia. Lebo aj o tom je európsky parlament. Myslím si, že naše celoslovenské média sa viacej starajú, kto čo vlastní, kto sa s kým miluje alebo s kým má deti, ako o to, ako žijeme a čo pre naše deti zanecháme.

S akým cieľom sa po skúsenostiach z predchádzajúceho volebného obdobia uchádzate o post europoslankyne?
Mojou snahou je naďalej pokračovať v práci na témach - zdravotníctvo, onkológia, životné prostredie a starostlivosť o deti.

Kandidujete za HZDS, ktorá je momentálne súčasťou vládnej koalície. Ako vnímate posledné korupčné škandály? (tzv. nástenkový tender, emisie a pod.)
Myslím si, že HZDS sa k uvedeným škandálom vyjadrilo. Prostriedky z Bruselu potrebujeme, mnoho obcí čaká na vodovod, kanalizáciu. Je chyba politika, ak sklame svojich voličov a zneužije dôveru vo svoj prospech alebo v prospech svojich „súputníkov“.

Staškov je rodisko Jozefa Kronera. Ako si naňho spomínate?
Patrím ku generácii, ktorá Jožka Kronera poznala z osobných stretnutí a divadla. Bol to herec, ktorý mal mimoriadne nadanie, úžasný prejav a súčasne ako človek bol obdivuhodne skromný. Nepotreboval si „prirábať“ popularitu nedôstojným hopkaním po show programoch, ale privádzal do divadla stovky vďačných divákov. Pamätám si ho ako čerstvo oceneného Oscarom. Prišiel k nám do školy na moje pozvanie a rozprával deckám o svojich zážitkoch. Musím povedať, že jeho dcéra má veľa ľudských vlastností po ňom a to je dobre. Herečka, ktorá pokračuje v obraze svojho veľkého otca, ktorú nevidíte v škandáloch, ale v kvalitných hrách a filmoch.

Spolok rodákov Jozefa Kronera organizuje projekt súsošia Jána Pavla II a Matky Terezy. Čo pre Vás osobne títo dvaja ľudia znamenajú?
Ján Pavol II a Matka Tereza sú velikáni nedávnej doby, ktorých najviac charakterizuje skromnosť, ľudskosť a obeta. Úctu okolia získavali dlho, ticho, prácou pre biednych a odkázaných. Myslím si, že sú to ľudia, ktorých sláva pretrvá roky a vpíše sa do histórie sveta.