Výhercovia

Nájdete nás

Staškovské noviny si môžete kúpiť v PNS oproti obecnému úradu a vo všetkých potravinách na Staškove a Olešnej.

 

Rozhovory

Rozhovor s Františkom MIKLOŠKOM

Ako ste sa tu cítili?
Ja sa dobre cítim na Slovensku. Napriek tomu, že ma Slováci nemajú radi. Slovensko je veľmi milá  krajina, najmä tuto v horách. Vidím, ako si tu ľudia opravujú domčeky. Choďte za hranicu za Uglov a zistíte, že tu končí jedna civilizácia. Proste Rakúsko-Uhorská monarchia - to je jedna krajina, jeden región. Tam sú ľudia pracovití a chcú žiť slušne a to sú aj Kysuce aj Staškov.


Vedeli ste, že Jožko Kroner je naším rodákom?
To som vedel a samozrejme by ste si ho mali pestovať, lebo to je absolútne výnimočný fenomén, nositeľ Oscara a ja si myslím, že Slovensko nebude mať Oscara nikdy. Nie každá dedina má taký fenomén, aby si mohla vytvoriť nejaký mýtus. Krajiny, mestá, obce potrebujú mať legendy a mýty. Myslím si, že Jozef Kroner by mal dať celému tomuto kraju nejakú pečať a jadro by malo byť v Staškove. Je úžasné, že je tu Kronerov pohár.

Výsledky volieb nepociťovali prívrženci KDH ako úspech a nie sú ani nadšení momentálnou situáciou.
KDH bola od začiatku svojim spôsobom disidentská strana. Hoci bola malá, ale svojou tvrdohlavosťou a sebavedomím veľa dokázala. Teraz je v KDH spor. Časť chce robiť pragmatickú politiku a časť chce pokračovať v určovaní tém na Slovensku. Ja pevne verím, že vyhrá tá časť, ktorá bude určovať témy. Aj keď nie sme veľkou stranou, dosiahli sme na Slovensku veľa - všetky Vatikánske zmluvy, rovnú daň, dve katolícke univerzity v Trnave a v Ružomberku. Aj malá strana veľa dokáže, ak vie, čo chce.

Nemáte pocit, že KDH si dalo ukradnúť veľa silných tém svojimi politickými rivalmi?
Áno, ale treba vedieť, že je dvadsať rokov po páde komunizmu a za tých dvadsať rokov bolo treba vybudovať nejaké základy štátu. My sme sa museli sústreďovať na tie ideové veci. Nemali  sme čas sústreďovať sa  na ekonomické témy, lebo sme vedeli, že keď neurobíme niečo teraz, už to potom ťažko urobíme. Preto sme to aj pri otázke o výhrade vo svedomí postavili na hranu noža. Za päť, za desať rokov to už nebude téma. Ľudia budú ináč rozmýšľať. Vždy treba využiť ten čas, keď sa láme chlieb. Po páde komunizmu, keď sa budovala  nová tvár krajiny, sme do toho vstúpili a okrem tejto zmluvy sme dosiahli všetko. Bolo to obdobie ideí.

Dobre, ale málokedy sa to prezentovalo ako vaše víťazstvo.
Áno, ale povedzme si úprimne, že média sú liberálne, neprajú KDH. To znamená, že veci, ktoré sme dosiahli, vyjdu najavo až neskôr. Proste média neprajú KDH. Čiže nemáme to ako prezentovať.

Ak takýto spor bude naďalej pokračovať, je podľa analytikov otázne, či sa KDH dostane vo voľbách do parlamentu?
Majú svojím spôsobom pravdu, ale až tak veľmi ma nezaujímajú. Ja vidím zástoj KDH na Slovensku ako osudový. Ak tu nebude KDH, Slovensko stratí veľmi podstatné témy. Čiže ja to nechávam tak trošku na osud,  na Pána Boha. Ak tu má Slovensko mať témy, ktoré tu budú oživovať nejaký iný rozmer ako taký ten horizontálny, KDH tu prežije. A bude to vďaka Pánu Bohu, tak ako sme prežili za komunizmu sviečkovú manifestáciu a iné podobné akcie. A bolo nás vtedy málo. Čiže je to osudová záležitosť. Počkám si, čo Pán Boh urobí. Verím, že urobí to, čo ja chcem. (úsmev)

Slovensko je katolícka krajina. Nie je časté zmiešavanie cirkvi a politickej strany skôr na škodu?
My sme nemali nikdy veľkú podporu od biskupov a kňazov, nemali sme. Cirkev dala skôr podporu Mečiarovi. Základný problém katolíkov a KDH je v tom, že je tu malá skupina ľudí, ktorí sa boja, že katolíci ovládnu Slovensko a preto bijú, kde môžu a hľadajú, čo môžu, len aby nejakým spôsobom rozbili KDH aj katolíkov. To sú ľudia, ktorí sa boja katolíkov, možno právom a preto využívajú každú možnosť, aby niekde udreli. Boja sa, že katolíci ovládnu krajinu a nastane tu čierna totalita.

No dobre, ale vy to viete, cirkev to vie, ľudia sa hlásia ku kresťanstvu !?
Cirkev nie je na našej strane.

Prečo?
Lebo sme príliš pravdiví a oni sú príliš často pohodlní. My ani biskupom veľmi nevoniame, lebo žiadame veci, na ktoré ani oni nechcú prísť.

Ale kardinál Korec i biskup Tondra vychádzali z disentu.
Áno, ale dnes podporujú HZDS a SMER.

Niekto sa asi potom musí mýliť?
Čas ukáže. Ale im sa nepáči náš radikalizmus, pričom náš radikalizmus je podľa mňa na mieste. Sme príliš osamelí.

Ste presvedčený o tom, že Vladimír Palko dokáže priniesť zásadnejšie témy?
Po odchode Jána Čarnogurského je Vladimír Palko najväčší kresťanský politik na Slovensku. Najväčší. Človek, ktorý denne sleduje európsku tlač, svetovú tlač, ktorý cíti, kam pôjde európska politická scéna. Ja teda stojím a padám s Vladimírom Palkom. Ak Vladimír Palko odíde, už nemá význam robiť politiku, lebo to už bude také všetko len smiešne. V tejto dobe. Možno nám vyrastie niekto iný.

Takže on je ten, ktorý prinesie témy?
On prinesie témy. Potrebuje pri sebe človeka, s ktorým konzultuje. Nechcem tým povedať, že ja som ten človek. Ale on je ten, ktorý vidí, vidí cez horizont. Vladimír Palko je súčasne najväčší kresťanský demokrat. Naozaj.

Myslíte si, že o tie dva roky by mal nastať nejaký zlom?
Dúfam. Ináč KDH pôjde do bezvýznamnosti. Bude tu, lebo ľudia ho budú voliť ešte nejaký čas, ale nebude dávať témy. KDH už v tejto chvíli nedáva témy. Prečo ja navrhujem KDH-eho prezidenta? Nie preto, že vyhrá, ale preto, že dávame tým témy. Proste, KDH musí dať človeka, ktorý ochraňuje rodinu, ktorý ochraňuje hodnotu života a kresťanské hodnoty a keď nevyhrá, nevadí, ale táto téma tu musí byť.

Skúste, prosím, zhodnotiť vývoj za posledných 18 rokov.
Slovensko je zvláštna krajina. V poslednej chvíli sa nad ním Pán Boh vždy zmiluje a dobehneme každý vlak. Záleží mu na ňom.